11:00 to 12:00 Watchmaking
Peter Foster and Daniel Fenwick
(New Jersey, USA)
Disassemble a Swatch and make a unique piece of art
(By invitation only)
12:00 to 2:00 Turkish Paper Marbling
Asli Kinsizer
(Turkey)
Create your own marbel paper!
2:00 to 4:00 Postcard Sized Artwork
Jane Elliot
(Australia)
Drop in to make postcard sized artwork
4:00 to 6:00 Naturally Made Artifacts
Nil Navaie
(Maryland, USA)
Make dolls from biodegradable materials
11:00 to 1:00 Gobustan Art
Narmina Veliyeva
(Azerbaijan)
Group painting influenced by the beautiful Goubstan National Park in Azerbaijan
1:00 to 2:30 Peace Quilting
Joyce Udell
(Canada)
Work together to sew a peace quilt
2:30 to 4:30 Nurturing the Seed
Judy Dixon
(New Zealand)
Learn about the Kete- a unique flax basket indigenous to the Maori culture of New Zealand
5:30 to 7:00 Paper Doll Self Portraits
Donna McGee
(Maryland, USA)
Create paper dolls that look like you!
11:00 to 12:00 Autograph Books
Tracy Cheney
(California, USA)
Make a souvenir book from two paper bags!
12:00 to 1:00 Painting of Singing Birds
Teodora Lazar
(Romania)
Decorate a beautiful whistle bird to take home
1:00 to 2:30 Watchmaking
Peter Foster and Daniel Fenwick
(New Jersey, USA)
Disassemble a Swatch and,make a unique piece of art.
(By invitation only)
2:30 to 4:30 Flux Project
Ilona Bouzoukachvili
(New Jersey, USA)
Create decomposting signs and learn how to recycle
5:00 to 7:00 Time Is What You Make it Mural
11:00 to 1:00 Action Painting
Martin Nore
(Denmark)
Create a large mixed media, motion painting together
1:00 to 2:30 Endangered Species Art
Amanda Milster
(Washington, DC, USA)
Learn about and draw endangered animals
3:00 to 5:00 Elemates 3-D Collaging
Leslie Wallant
(New Jersey, USA)
Create a fantasy garden using sand and other natural materials
5:00 to 7:00 Exploring with Rocks, Stones and Leaves
Dr. Sara Kapadia
(California, USA)
Interact with nature
11:00 to 1:00 Healing Art and Calligraphy for the Children Suffering from Natural Disasters
Nozomi Kondo
(Japan)
1:00 to 3:00 The Dream Which is Bigger than I am
Shona Hammond Boys
(New Zealand)
Premiere of an inspiring film
3:00 to 4:00 Watchmaking
Peter Foster and Daniel Fenwick
(New Jersey, USA)
Disassemble a Swatch and,make a unique piece of art. (By invitation only)
4:00 to 6:00 Paradigm Shift in Creation Stories
Dr. Albert Levis
(Vermont, USA)
Use art and creative thinking as a channel to learn about conflict resolution
6:00 to 7:00 Improv Games
Lindagrace De La Cruz
(Virginia, USA)
Learn about and practice improv
10:00 Opening Ceremonies

U.S. Air Force Color Guard American National Anthem
Brief performances by the Tennessee Children's Dance Assemble
The nationally recognized contortionist Corrinne Calhoun
Presentation the World Children's Award 2015
11:35 to 12:10 The Malachi Samedy Trio
Drum performance
(New Jersey, USA)
12:10 to 12:45 Spiritual Mirror
(Bulgaria)
12:45 to 1:20 Namilyango Junior Boys School
Traditional Dance
Nankasa Bakisimba Muwogola
(Uganda)
1:20 to 1:55 J-Rock Hiphop
Live band performance
(Maryland, USA)
2:30 to 3:05 Kutarere School
Traditional Maori song and dance
(New Zealand)
3:05 to 3:40 Malaysian Rhythm & Dance
Dances with Drums and Gamelan
(Malaysia)
4:50 to 5:25 Tennessee Children Dance Ensemble Dance
(Tennessee, USA)
5:25 to 6:00 Greenhill Academy Rakaraka dance
(Uganda)
6:00 to 6:35 Arpan Dance Academy / Bratati Saha School of Kathak
Kathak Dance
(Virginia, USA)
6:35 to 7:00 Anastasia Stefanou
Playing piano: Beethoven Sonata No 5 & "Rolling waves"
(New York, USA)
11:00 to 1:00 T-Shirt Printing
Akande Ngozi Rosemary
(Nigeria)
Use pre-dyed fabrics to create your own T-Shirt
1:00 to 3:00 Postcard Sized Artwork
Jane Elliot
(Australia)
Drop in to make postcard sized artwork
3:00 to 4:00 Collaging
Judy Layne-Banks
(Kentucky,USA)
Use new and recycled materials to create collages
4:00 to 6:00 Turkish Paper Marbling
Asli Kinsizer
(Turkey)
Create your own marbel paper!
6:00 to 7:00 Handmade Camera ΓÇô World Through a Pinhole
Buse Ongen, Sinem Poyraz and Senay Yasar
(Turkey)
11:00 to 1:00 Heroes and Art
Wook Cho
(New York, USA)
Learn about heroism
1:00 to 3:00 Elemate Sculpture Work
Leslie Wallant
(New Jersey, USA)
Create a miniature sculpture based on the mythical Atom City
3:00 to 5:30 Peace Post ArtKira Corser
(California,USA)
Decorate giant peace posts with paint, handprints, and famous inspirational quotes
5:30 to 7:00 Children Helping Children
Tennessee Children's Dance Ensemble
(Knoxville, Tennessee)
A collaborative innovation
11:00 to 1:00 To Promote Friendships - Be a Friend
William Lee, Chris Fiorentini & Stephen K. Smuin
(California, USA)
Explore what it means to be a good friend! (By invitation only)
1:00 to 3:00 The Wonderful World of Imagination
Darla Davenport Powell
(Washington, DC, USA)
Celebrate differences through song, poetry and art
2:00 to 4:00 LED Light Up Bracelets
Sophia Bender
(Indiana, USA)
Learn about circuits and create your own light up LED bookmark
4:00 to 6:00 Rain Barrels for Peace
Sonia Monson
(Washington, DC, USA)
Learn about harvesting rain water and decorate your own barrel
6:00 to 7:00 Improv Games
Lindagrace De La Cruz
(Virginia, USA)
Learn about and practice improv
11:00 to 1:00 My Peaceful World
Dr. Edna Ranck
(Washington, DC, USA)
Paint a picture of what you think peace looks like
1:00 to 3:00 Numbers Alive!
Rebecca Klemm
(Washington, DC, USA)
Enter the ΓÇ£NumberopolisΓÇ¥ world to design number-linked houses
3:00 to 5:00 To Promote Friendships - Be a Friend
William Lee, Chris Fiorentini & Stephen K. Smuin
(California, USA)
Explore what it means to be a good friend! (By invitation only)
5:00 to 7:00 Fantastic Colors of Gouache
Sergey Gagauzov
(Russia)
Create fantastic color compositions using gouache on wet black French paper.
11:00 to 1:00 Graphic Art
Vera Yahoudzik
(Belarus)
Create small graphic work using linoleum blocks
1:00 to 3:00 Phone Case Decorating
Christopher Dechler
(Austria)
Use a variety of materials to make your own phone case
3:00 to 4:00 All Aboard the Train for Peace
Megan Shindler
(Ohio, USA)
Learn about playwriting and perform in your own show!
4:00 to 6:00 Creativity as Self-Discovery
Dr. Albert Levis
(Vermont, USA)
Use art and creative thinking as a channel to learn about conflict resolution
10:00 Opening Ceremonies

Brief performances by the Tennessee Children's Dance Assemble
The Performance by Malachi Samedy Trio
Gymnastic Dance from Spiritual Mirror
11:00 to 11:35 115 Junior High School
Saman Dance from Aceh and Borneo Dance
(Indonesia)
11:35 to 12:10 St. Gile Band
Live band playing western drums, bongos and djembe
(Zimbabwe)
12:10 to 12:45 Turquois Choir
Solo trumpet, pop music, English and Turkish repertoires, and a song with cups
(Turkey)
12:45 to 1:20 Magikid
Instrumental Ensemble
(China)
1:20 to 1:55 Folk Group LADA
Galina Tarasova
(USA)
1:55 to 2:30 J-Rock Hip hop
Live band performance
(Maryland, USA)
2:30 to 3:05 Rhythm & Dance
Malaysian Dances with Drums and Gamelan
(Malaysia)
3:05 to 3:40 Ballet al Barrio
Ballet
(Colombia)
3:40 to 4:15 NamilyangoJunior Boys School
Traditional Dance
Nankasa Bakisimba Muwogola
(Uganda)
4:15 to 4:50 SWE-Swedish World Ensemble
Playing Swedish traditional music South Sudan music and Balkan music
(Sweden)
4:50 to 5:25 Bandish Foundation's International Music Academy
Indian Classical Dance "Bharat Natyam"
(India)
5:25 to 6:00 Museum of the Creative Process & Moey's Music Party
Kids' songs
(Vermont,USA)
11:00 to 1:00 Banner and Flag Art
Linda Cato
(Arizona, USA)
Create personal flags that represent your hopes and dreams for the world
1:00 to 3:00 Connecting Africa Peace Mural
Mike Sembiro
(Africa)
Work together to paint symbols of peace on large canvases
3:00 to 4:00 Collaging
Judy Layne-Banks
(Kentucky, USA)
Use new and recycled materials to create collages
11:00 to 1:00 Rhythmical Improvisation
Anna Bogolyubova, Elias Guzman and Edgar Guzman
(New York, USA)
Children will participate in Rhythmical Improvisation in various styles with demonstration of different styles of music.
1:00 to 3:00 Gobustan Art
Narmina Veliyeva (Azerbaijan)
Group painting influenced by the beautiful Goubstan National Park in Azerbaijann
3:00 to 4:00 Children's Peace Train
Jeremey Seligson
(South Korea)
11:00 to 12:30 WizArt Mural
Liliana Nedzelska
(Texas, USA)
Paint five separate murals to be united into one large piece
12:30 to 2:00 The Science of Conflict Resolution
Dr. Albert Levis
(Vermont, USA)
Use art and creative thinking as a channel to learn about conflict resolution
2:00 to 4:00 Conflict Resolution Mural
Janice Udell
(Canada)
Learn about conflict resolution through the creation of a peace mural
11:00 to 12:00 Therapy of Indian Music
Vikram Parlikar
(India)
Experience the strong healing power of classical Indian music
12:00 to 2:00 We Must Cultivate Our Garden
Sora Nithikasm
(New Jersey, USA)
Design a mural featuring a garden filled with trees, plants, animals and children
2:00 to 4:00 To Promote Friendships - Be a Friend
William Lee, Chris Fiorentini & Stephen K. Smuin
(California, USA)
Explore what it means to be a good friend!
(By invitation only
11:00 to 1:00 Peace Ambassadors Celebrating Life
Martha Llanos
(Peru)
Reignite the playful interact between children and adults
1:00 to 3:00 Sculpture Making
Sergey Eylanhekov
(New York, USA)
3:00 to 4:00 Co-imagining and co-creating a mural
Antje Tesche-Mentzen
(Germany)
10:00 Opening Ceremony
Brief performances by Tennessee Children's Dance Assemble
Brandon Paulin's Speak - Mayor of Indian Head, Maryand
Ballet Dance by Xemiramix Trujillo
11:22 to 11:44 115 Junior High School
Saman Dance from Aceh and Borneo Dance
(Indonesia)
11:44 to 12:06 St.Gile Band
Live band playing western drums, bongos and djembe
(Zimbabwe)
12:06 to 12:28 Turquois Choir
Solo trumpet, pop music, English and Turkish repertoires and a song with cups (Turkey)
12:28 to 12:50 Greenhill Academy
Rakaraka dance
(Uganda)
12:50 to 1:12 The Malachi Samedy Trio
Drum performance
(New Jersey, USA)
1:12 to 1:34 Bandish Foundation's International music Academy Indian Classical Dance
"Bharat Natyam"
(India)
1:34 to 1:56 Magikid Chorus: Magikid's World
(China)
1:56 to 2:18 Kutarere School
Traditional Maori song and dance
(New Zealand)
2:40 to 3:02 SWE-Swedish World Ensemble
Playing Swedish traditional music South Sudan music and Balkan music
(Sweden)
3:02 to 3:24 Classical Bharatanatyam Dance
Solo Bharatanatyam Dance
(India)
3:24 to 4:00 Train of Peace
Megan Shindler
(USA)
4:00 to 5:00 Awards Ceremony and Closing

Children Helping Children
Tennessee Children's Dance Ensemble (Knoxville, Tennessee
Award Presentation International Child Art Foundation (Washington, DC, USA)Award Presentation International Child Art Foundation (Washington, DC, USA
The nationally recognized contortionist Corrinne Calhoun
Ceremony for the Future of the World's Children
World Dreams Peace Bridge (Portsmouth, Virginia, USA)